Být správcem nemovitosti není žádný med
Bydlení v bytových domech ve společenství vlastníků přináší jejich obyvatelům pohodu a klid, jestliže je tam spolehlivý správce. Ten se dokáže postarat o veškeré technické i ekonomické záležitosti a někteří lidé v domě si možná ani neuvědomují, co všechno má dotyčný „na svém hrbu“. Rozhodně to není funkce, kterou bychom mohli někomu závidět, i když by se možná našli tací, co je závist sžírá a domnívají se, že jsou tito lidé dobře placení v podstatě za nic. Co vlastně takový správce v rámci správy nemovitostí Brno střed musí ovládat?
Orientovat se v papírech a legislativě – být správcem domu znamená především hledět si papírování a znát všechny potřebné novinky v zákonech. Jde tedy spíše o funkci „papírovou“ než zemitou, a jestliže si představujete, že dotyčná osoba prochází domem den co den, sleduje jeho technický stav – okapy, fasádu, komíny, dveře, okna, podlahy či topení, pak jste vedle, neboť ryze technickou problematikou se zabývají firmy, které jsou do objektu přizvány právě jejím správcem a hlasováním či dohodou na domovní schůzi v případě výběrového řízení. Správce má na starosti i účetní položky „má dáti dal“, takže je to svým způsobem i cifršppión.
Neopomíjet termíny revizí – správce také sleduje termíny revizí plynových spotřebičů a zařízení, komínových těles, hromosvodů, elektroinstalace ve společných prostorách včetně fotovoltaiky atd. Revize jsou důležité pro bezpečnost obyvatel domu a také jako ochrana společného majetku.
Umět jednat s lidmi – jedním z největších úskalí práce správce nemovitosti je jednání s lidmi. Něco jiného je totiž obsluha technických zařízení, která neznají city a emoce, a naprosto odlišné je shodnout se na nějakém vhodném konsensu skupiny zainteresovaných osob ve společném vlastnictví bytového domu. Umět jednat s lidmi se nikde nevyučuje, musíte na to mít cit a empatii, tedy schopnost vcítit se do situace druhého člověka.